Untitled Document
× صفحه اصلی اخبار گزارش تصویری تماس با ما
Untitled Document
Untitled Document
دکترخجسته مهر: باید نگاهی به روز و فاخر به صنعت حفاری شود.

به گزارش روابط عمومي شرکت توسعه حفاری تدبیر، دکترمحسن خجسته مهر مدیر عامل محترم شرکت توسعه حفاری تدبیر در پنل بررسی بازار داخلی پروژه های EPD، برنامه ریزی کمیته اقتصاد و بازار ششمین کنگره صنعت حفاری ضمن خوش آمد گویی به نمایندگان شرکت های حفاری و خدمات دهنده در بخش EPD، با اشاره به برگزاری ششمین کنگره صنعت حفاری اظهار داشت: امیدوارم بتوانیم با برگزاری چنین همایش هایی صنعت حفاری در ایران را بیش از پیش موفق تر از گذشته کنیم و بابهره گیری از ایده های جدید سهمی از بازار جهانی را از آن خود کنیم.
وی با اشاره به وضعیت کشور در صنعت حفاری گفت: در حال حاضر وضعیت کشور دراین حوزه به لحاظ نگاهی که به آن می‌شود، نگاه ارتقا یافته ای نیست، البته نه اینکه نگاهمان نسبت به عملکردمان پایین است، فرایند کار را که نگاه می‌کنیم حتی انتظاراتی که از صنعت حفاری است انتظارات بالایی نیست، از مواجهه کارفرمایان به پیمانکاران می توانیم به این نتیجه برسیم.
مدیر عامل شرکت حفاری تدبیر تصریح کرد: اگر دیدید از ما موضوعات مهمی خواسته شد مطمئن باشید که ما مهم هستیم، زمانی که در فصل بودجه به مجلس می رفتم مواردی بود که گفته می‌شد وزارت نفت موظف است یا مکلف است آنجا متوجه می‌شدیم که خیلی مهم هستیم زیرا به ما تکلیف شده است ولی زمانی که آورده میشد مجاز است از نظر ما معنی آن این بود که قصد اختصاص بودجه به شما را در آن مورد نداریم.
دکتر خجسته مهر معتقد است: زمانی که قیدهای تکلیفی از روی ما برداشته شود یعنی خیلی مهم نیست که کاری را انجام دهیم و این خیلی بد است، باید یک نگاه به روز و یک نگاه فاخر به صنعت حفاری شود.
وی با بیان اینکه صنعت حفاری در ایران به شکل ارتقا یافته فعالیت ندارد، افزود: عدم نگاه به سهم در بازار،عدم توجه به قدرت رقابت و ... از جمله مواردی است که در این حوزه به آن توجه نشده و باعث عقب ماندگی این صنعت شده است.
مدیر عامل شرکت حفاری تدبیر با اشاره به نکاتی درباره صنعت حفاری گفت: نباید حفاری محدود به دکل شود، درست است که همه چیز تعریف شده است و ما می گوییم EPD و اگر بخواهیم آن را ادامه دهیم EPDS و EPDSF ، زمانی که قصد معرفی یک شرکت حفاری را دارند می گویند این شرکت حفاری یک پیمانکار است، حال یا دکل دارد یا دکل ندارد.
دکتر خجسته مهر ادامه داد: اخیرا در جلسه ای یک نفر از من پرسید "شرکت‌های حفاری چه می‌کنند؟"، اگر بخواهیم معمولی جواب او را بدهیم باید بگویم شرکتهای حفاری دکل دارند و... ولی بنده یک جمله پاسخ ایشان را دادم و گفتم شرکتهای حفاری شرکتهایی هستند که مهمترین اهداف وزارت نفت را محقق می‌کنند.
وی تاکید کرد: از مهمترین اهداف وزارت نفت افزایش تولید است و دیگر مهمتر و سنگین تر از این موضوع وجود ندارد.
مدیر عامل شرکت حفاری تدبیر تصریح کرد: در حال حاضر تنها گزینه افزایش تولید و توسعه مناطق نفت و گاز همین شرکتهای حفاری هستند، زمانی که شرکتهای حفاری از بدنه بالادست جدا شود آن موقع نه برای بالادست چیزی می‎ماند و نه برای پایین دست، در پالایشگاه ها یا پتروشیمی ها که پایین دست محسوب می شوند خوراکشان از بالادست است و عمدتا از نفت خام یا میعانات گازی است.
دکتر خجسته مهر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پنل بررسی بازار داخلی پروژه های EPD، برنامه ریزی کمیته اقتصاد و بازار ششمین کنگره صنعت حفاری، گفت: بازار ایران و بازار بین الملل دو مسئله مهم در توسعه بازار شرکتهای حفاری است.
وی با اشاره به بازار داخل به تعریف اجزا حفاری پرداخت و گفت: دکل، کالا، سرویس از اجزا مهم حفاری هستند اما بنده قصد دارم سه موضوع دیگر را به اینها اضافه کنم که اگر نبوده اضافه شود و اگر هم بوده تقویت، اول توسعه میادین است یعنی گذرگاه توسعه میادین کشور، صنعت حفاری است، چه بخواهیم نگه داشت توان تولید انجام دهیم، چه بخواهیم (Infield Drilling) انجام دهیم و چه بخواهیم (Brown Field) را توسعه دهیم مبحث اصلی اینها توسعه می‌شود.
مدیر عامل شرکت حفاری تدبیر ادامه داد: به حفاری باید از مبحث توسعه و نقش آن در بازار نگاه کرد.
دکتر خجسته مهر بر ضرورت اهتمام برای تولید در کشور تاکید کرد و گفت: نگه داشت توان تولید نوعی افزایش تولید است که با حفاری ایجاد می‎شود به عنوان مثال در میدان رگ سفید، کلاهکی وجود دارد که (Gas Cap) آن حدود 23 تریلیون فوت مکعب است، سناریوی بهینه توسعه این میدان (Infield Drilling) است. وقتی به عنوان مثال سالانه 10 الی 15 درصد از تولیدش افت می کند باید با انواع حفاری اعم از تعمیر یا حفاری با هدف تولید این نگه داشت توان تولیدی را انجام داد.
وی افزود: امروز نگاه دیگر ما EOR و IOR یعنی بهبود تولید و ازیاد برداشت است. اینها باید همگی از گذرگاه حفاری عبور کنند.
مدیر عامل شرکت حفاری با بیان اینکه انجام تمام کارهای چاه محور و مخزن محور توسط حفاری است و باید اهتمام ویژه به آن در کشور داشته باشیم و اینکه مبادا آسیبی به این صنعت وارد شود.
دکتر خجسته مهر ادامه داد: این شش محور را جزو مصادیق حفاری می دانم؛ لازم است از دریچه دیگری به صنعت حفاری نگاه کنیم. کارفرماهای اصلی باید بدانند اگر از صنعت حفاری مراقبت نکنند و آسیبی به این صنعت وارد شود علاوه بر اینکه خود شرکت ها که ذینفع هستند بازار را از دست می دهند ما توسعه، تولید و از همه مهمتر جایگاهمان را در اوپک از دست می دهیم. این یک زنجیره و خوشبختانه نقطه قوت بخش بالادستی کشور است.
وی در ادامه چالش های موجود را برشمرد و عنوان کرد: چالش هایی در داخل داریم که باید به طور ویژه به آن توجه داشته باشیم. ما در بازار داخل رقابت پذیر نیستیم و این رقابت خوب تعریف نشده است و یا اگر خوب تعریف شده ریشه و اساسی ندارد. به عنوان مثال گاهی اوقات کارفرماها در یک مناقصه گیر می کنند و تفاوت شرکت ها را نمی دانند زیرا این تفاوت ها فاحش نیستند. در حالی که حتما باید شرکت های حفاری از هم متمایز باشند که رقابت در درون آنها قابل تعریف باشد.
مدیر عامل شرکت حفاری افزود: در حیطه رقابت مباحثی مانند کیفیت کار و قیمت نیز مهم است. یک زمان یک حلقه چاه در سال 95، هزینه حفاری یک حلقه چاه در خشکی 12 میلیون دلار بود. حفاری در دریا هم بسیار افت کرد و نرخ روزانه (Rate) یک دکل در دریا 160 هزار دلار بود که اکنون اینطور نیست.
دکترخجسته مهر با بیان اینکه نمی توان واقعیات را نادیده گرفت گفت: واقعیت این است که برخی می گویند هالیبرتن در 45 روز با چهار و نیم میلیون دلار یک حلقه چاه را حفاری می کند. بنده این مقایسه را قبول ندارم و مقایسه درستی نیست. مقایسه باید در شرایط یکسان باشد. اینها کلی گویی است که برخی انجام می دهند. به هر صورت باید خودمان را با این واقعیت ها منطبق و سازگار کرده و با قیمت مناسب بر چالش بازار غلبه کنیم؛ بدون آنکه آسیب جدی به ما وارد شود. بالاخره باید خودمان را از این مشکلات به سلامت عبور دهیم.
وی همچنین با اشاره به چالش های سخت افزاری و تجهیزاتی اظهار کرد: اکنون یک ضعف در شرکت های حفاری وجود تجهیزات قدیمی است که برخی از آنها اورهال نمی شوند. ما دکل دهه 60 هم در کشور داریم. بحث تجهیزات و سخت افزار در حفاری بسیار مهم است و داشتن ضعف در این حوزه کارفرما را با ناامیدی مواجه می کند، که باید بر آن غلبه کنیم.
مدیر عامل شرکت حفاری ادامه داد: مدیریت هزینه نیز بسیار مهم است. چند روز پیش در جلسه ای در دانشگاه شریف حضور داشتم که مشغول طرح موضوع برای ایده نگاری بودند. هر شخص چند چالش را مطرح می کرد، بنده به بهینه سازی مصرف سوخت دکل ها اشاره کردم. این امر بسیار اساسی و هزینه بر است. تا کنون چه کسی مصرف سوخت دکل ها را آماده و بهینه سازی کرده است؟ اینها می تواند بازار ما را تحت تاثیر قرار دهد.
وی افزود: موضوع دیگری که همگی با پوست و گوشت و استخوانمان درک می کنیم منابع مالی است. تامین منابع مالی یکی از چالش های اساسی است. همه می گویند به ما پول بدهید تا کار کنیم که دیگر منسوخ شده است. اگر شرکت های حفاری هلدینگ داشته باشند به هلدینگ می گویند پول بده تا کار کنیم. تامین منابع مالی بسیار حیاتی است. منابع مالی وزارت نفت نیز بخصوص در شرایط جدید محدود است و به همین دلیل برخی خدمات را به بخش خصوصی واگذار کرده است. قرار نیست ما هم برویم دنبال اینکه وزارت نفت به ما پول بدهد. باید برای این دست موضوعات پیشنهاد داشته باشیم.
مدیر عامل شرکت حفاری به رقابت و حضور در بازارهای خارجی نیز اشاره و اظهار کرد: ما اصلا به این حیطه ورود نکرده ایم. اکنون دکل های نفتی شرکت حفاری تدبیر در صفرمرزی است و یک دکل حفاری را راحتتر به بصره میبریم تا به گچساران. یک نفر از ما پرسید حاضر هستید به اکوادور بروید و پروژه ای را در آنجا انجام بدهید و دکل را هم با خودتان ببرید؟ او نمی دانست در چه سطحی آمادگی داریم. ما اصلا ورود نکردیم.
دکتر خجسته مهر افزود: دکل هایی که در ایران هست کار ایران و عراق را براحتی راه می اندازد و مشکلی نداریم. اما مشکلی اساسی ما برای رقابت در بازارهای خارجی، عدم ورود ماست. علت عدم ورود، وجود یکسری موانع است. البته اولویت اول کسب سهمی از بازار نیست بلکه بیشتر به دنبال انتقال تجربیات هستیم. ارزش دارد که تا حدی از سودمان بزنیم ولی تجربیات را منتقل کنیم.
وی با بیان اینکه یک دلیل دیگر این است که در مستندسازی بسیار ضعیف هستیم و نمیتوانیم به مرحله ثبت یک مدرک برسیم چه برسد به آنکه رجیستر شویم گفت: کلی مدارک از ما میخواهند که این مدارک را در سطح کشور نداریم و در همان مسیر متوقف می شویم و استانداردهای آنها را نداریم. لازم است کوششی در این جهت داشته باشیم.
مدیر عامل شرکت حفاری اضافه کرد: اشکال دیگر است که ورود به بازار خارجی به صورت انفرادی امکان پذیر نیست و باید کنسرسیوم بشویم و هم افزایی کنیم. مثلا ببینیم جدیدترین دکل ها از آن کیست، متخصص ترین ها چه کسانی هستند و آنها را جمع کنیم و به میدان بفرستیم، ولی به نظرم روحیه کنسرسیومی نداریم. روی این موضع هم باید بحث کنیم و به آن توجه داشته باشیم.برای مشاهده گزارش تصویری کلیک کنید.

Untitled Document

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران - بزرگراه شهید مدرس - میرداماد شرقی - پلاک 346 - طبقه دوم - شرکت توسعه حفاری تدبیر

تلفن: 59 الی 26642451-021

فکس: 22229324-021

ایمیل: info@tadbirdrilling.com

پایگاه عملیاتی: اهواز - پل برومی - روبروی شرکت فولاد - شهرک صنعتی شماره 3 - خیابان تلاش 2

تلفن: 76 الی 32907074-061

فکس: 32907076-061

Untitled Document