Untitled Document
× صفحه اصلی اخبار گزارش تصویری تماس با ما
Untitled Document
Untitled Document
خجسته مهر در پانل شرکتهای حفاری و توسعه دهنده: شرکت‌های حفاری نقطه اتکای کشور در بخش بالادستی هستند

مدیرعامل شرکت توسعه حفاری تدبیر با بیان اینکه شرکت‌های حفاری نقطه اتکای کشور در بخش بالادستی هستند، تصریح کرد: آسیب به شرکتهای حفاری غیر قابل جبران است.


به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه حفاری تدبیر، دکترمحسن خجسته مهر مدیر عامل محترم شرکت توسعه حفاری تدبیر در پانل شرکتهای حفاری و توسعه دهنده با موضوع نقش آفرینی در حفظ و نگهداشت تولید نفت ایران در ششمین کنگره صنعت حفاری ایران با بیان اینکه شرکتهای حفاری در طول ۴۰ سال انقلاب اسلامی یعنی از سال ۵۸ تاکنون به وظیفه خود در راستای اهداف عالیه جمهوری اسلامی ایران عمل کردند و حقیقتاً نیز خوش درخشیدند، اظهار کرد: اگر از بنده سوال کنند یک شرکت حفاری چه می کند؟ حاضر نیستم بگویم که یک شرکت حفاری شرکتی پیمانکار است که چند دکل دارد، بلکه می‌گویم یک شرکت حفاری شرکتی است که اهداف بالادستی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران را در قالب برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت محقق می کند، البته تا رسیدن به نقطه مطلوب راههای زیادی داریم که باید آن راه ها را پیمود.
وی درباره نقش شرکت‌های حفاری در تولید گفت: از ابتدای کشف نفت در مسجدسلیمان تا امروز ۸۶ میلیارد بشکه نفت تولید کرده ایم که ۶۰ درصد این مقدار یعنی ۵۵ میلیارد بشکه مربوط به چهل ساله اخیر می‌شود. یعنی دقیقا زمانی که شرکت های حفاری مستقل شدند و چرخه اکتشاف، توسعه و تولید برعهده شرکت های حفاری گذاشته شد.
مدیرعامل شرکت توسعه حفاری تدبیر با بیان اینکه ۵۰ درصد سرمایه گذاری در بخش بالادستی به بخش‌های حفاری اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب ذخیره نفت خام کشور ۸۸ میلیارد بشکه بوده و اکنون به ۱۵۶ میلیارد بشکه ارتقا یافته است، این یعنی اکتشاف در پهنه کشور از شمال نفت شهر تا جنوب آبادان و فلات قاره را شاهد هستیم. مگر میشود بدون دکل حفاری، مهندسی حفاری، خدمات مهندسی و کالای درون چاهی ادعا کنیم که کشف کرده ایم؟
خجسته مهر با بیان اینکه اگر دکل های حفاری و اگرE, P, D, S را از بخش بالادستی صنعت نفت جدا کنیم هیچ چیز برای بخش بالادستی باقی نمی‌ماند، عنوان کرد: اگر بخش گاز را هم در نظر بگیریم باید گفت دارنده نخست ذخایر گازی جهان هستیم و ذخیره حدود 34 تریلیون متر مکعبی داریم.
وی ادامه داد: توسعه صنعت گاز برخلاف نفت عمدتاً بعد از انقلاب اسلامی رخ داده است و توانستیم بزرگترین میدان گازی جهان را داشته باشیم و تقریبا ۵۰ درصد ذخیره گاز کشور از میدان پارس جنوبی است.
مدیرعامل شرکت توسعه حفاری تدبیر افزود: این میدان بعد از انقلاب کشف شده، توسعه یافته و در حال تولید است. در پارس جنوبی ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری کردیم و الباقی آن در حال انجام است.
خجسته مهر با بیان اینکه حتی در بخش تولید نیز، امروز مگر می توانیم بدون دکل نگهداشت تولید را شاهد باشیم، اظهار کرد: حتی اگر بخواهیم پمپ درون چاهی و تلمبه های درون چاهی را برای نگهداشت توان تولید نصب کنیم نیاز به دکل داریم.
وی شرکت های حفاری را نقطه اتکای کشور در بخش بالادستی دانست و اظهار کرد: اگر اینها را از دست بدهیم دچار تحریم می شویم. باید خاطرتان باشد که چون بنزین نداشتیم تحریم شدیم. قطعاً اگر این گاز را هم نداشتیم، اکنون آن را به چند برابر قیمت به ما می‌فروختند.
مدیرعامل شرکت توسعه حفاری تدبیر ادامه داد: اگر اجازه دهیم هر نوع آسیبی به شرکت‌های حفاری وارد شود قطعاً غیرقابل جبران خواهد بود.
خجسته مهر با بیان اینکه خوشبختانه آرمان درون زا بودن اقتصاد صنعت نفت در حفاری به وقوع پیوسته است، عنوان کرد: امروز صیانت از شرکت‌های حفاری به منظور نگهداشت تولید، افزایش تولید و ازدیاد برداشت معادل و همتراز با صیانت از ذخایر نفت و گاز کشور است.
وی مروری بر چالش‌های حوزه حفاری داشت و اظهار کرد: مانور قدرت یک شرکت حفاری E P D است، به دلیل اینکه مهندسی حفاری می تواند قدرت یک حفاری را به رخ بکشد و نمایان کند، آرایش چاهها، تعداد چاهها را اولین پنجره ای که از طریق چاه و دکل‌های حفاری به روی مخزن باز می‌شود، حفاری است.
مدیرعامل شرکت توسعه حفاری تدبیر افزود: در حفاری است که ما می توانیم توان تولیدی چاه ها را به حداکثر برسانیم. اگر در مهندسی حفاری به لحاظ علمی و توسعه فناوری‌های جدید این قدرت را پیدا کنیم، می توانیم عمر تولیدی یک مخزن را به حداکثر برسانیم.
خجسته مهر ادامه داد: متأسفانه در مقایسه با نُرم جهانی در کشور ما تناسبی بین تعداد چاه ها و ذخیره مخازن وجود ندارد.
وی گفت: طی آنالیزی که در سال 90 در وزارت نفت انجام دادم، مشخص شد پروفایل تغییرات Per Well تمام چاههای خشکی و دریا از سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۹۰ از ۲۶ هزار بشکه به دو هزار و صد بشکه رسیده است و این به آن معناست که برای تولید ۲۶ هزار بشکه نیاز به حفاری یک حلقه چاه داشتیم اما امروز برای همان تولیدذباید 13 چاه را حفاری کنیم.
مدیرعامل شرکت توسعه حفاری تدبیر با تاکید بر اینکه دیگر دوره تولید آسان نفت تمام شده است و باید هزینه بیشتری صرف کنیم عنوان کرد: هرگز با چاه های محدود قادر به تولید حداکثری از ذخیره مخزن نیستیم. در بزرگترین میدان نفتی عربستان تعداد یکصد دستگاه دکل حفاری مشغول به کار است. در کانادا 700 دکل وجود دارد که ۳۵۰ دکل فعالیت دارند و ۳۵۰ دکل دیگر در انتظار چاه های جدید هستند. چاه، منتظر دکل نیست، بلکه دکل منتظر چاه است.
خجسته مهر با بیان اینکه اگر در بخش پایین دستی و بالادستی توسعه فناوری‌ها و R&D را مقایسه کنیم می‌بینیم که کفه پایین دستی بر کفه بالادستی می‌چربد، گفت: در این زمینه جا داشت امروز یک مرکز فناوری مستقل در خصوص حفاری در کشور داشته باشیم، ولی امروز از نبود آن رنج می‌بریم. اتفاقاً شرکت های حفاری می توانند چنین مراکزی را ایجاد کنند و هیچ الزامی نیست که شرکت ملی نفت ایران میدان داری کند.
خجسته مهر ادامه داد: یکی از دانشگاه های طراز اول داخلی هم می‌تواند متولی توسعه فناوری در بخش حفاری شود. دیگر امروز نمی‌توانیم بدون رویکردهای جدید علمی ادعا کنیم که راندمان تولید را بالا می بریم.
وی با اشاره به یکپارچگی در حفاری، اظهار کرد: در شرکت های حفاری به شکل تنزل یافته ای کار می کنیم. چرا به ما می گویند EPD و دکل دار که فقط باید دکل اجاره بدهیم. آیا این موضوع با راندمانی که ما از آن صحبت کردیم ارتباط دارد؟ شرکت های حفاری قادرند EPD، EPDSF و EPDF داشته باشند ولی خطا است که EPD را به یک شرکت غیر حفاری بدهیم و بگویند ما دکل نداریم و شناختی هم نسبت به دکل نداریم، میخواهیم از شما دکل اجاره کنیم.، کارفرمایان باید به این موضوع اهتمام بیشتری بکنند.
مدیرعامل شرکت توسعه حفاری تدبیر توسعه کسب و کار را یکی از چالش ها دانست که دغدغه بیشتر شرکت های حفاری است و در این باره گفت: امروز شاهد یک رکود نسبی در کشوریم ولی چاره ای نداریم جز آنکه توسعه حفاری را به بیرون از مرزهای کشور ببریم که آنهم مفروضات و الزاماتی دارد که از جمله آنها می‌توان به حفظ روحیه کنسرسیومی اشاره کرد.
دکتر خجسته مهر در پایان از دست اندرکاران و برگزار کنندگان کنگره عظیم حفاری و اکتشاف و تولید، تشکر و قدردانی نمود.

برای مشاهده گزارش تصویری کلیک کنید.

Untitled Document

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران - بزرگراه شهید مدرس - میرداماد شرقی - پلاک 346 - طبقه دوم - شرکت توسعه حفاری تدبیر

تلفن: 59 الی 26642451-021

فکس: 22229324-021

ایمیل: info@tadbirdrilling.com

پایگاه عملیاتی: اهواز - پل برومی - روبروی شرکت فولاد - شهرک صنعتی شماره 3 - خیابان تلاش 2

تلفن: 76 الی 32907074-061

فکس: 32907076-061

Untitled Document